תערוכת הנגב מגיע לבן גוריון - החל מהשבוע במדרשה :)

תרבות • 28/11/2021 כניסות

קהילת המדרשה
שמחים להזמינכם להתרשם מתערוכה חדשה "הנגב מגיע לבן גוריון" שתוצב במדרשה על קו הטיילת שבין ה"הבינתחומי" לביס"ש (מול הדשא) בהשראת דוד בן גוריון ובה מוצגות תמונות של צלמים מהמועצה האזורית רמת נגב בליווי פרשנותם לחזון של "הזקן". התערוכה היתה בתל אביב ועתה מגיעה אלינו :)

בצילומים ניתן לראות את הגשמת חלומו של בן גוריון להתיישבות ופיתוח הנגב אותו אהב כל כך. אחד מהציטוטים המוזכרים בתערוכה הוא ציטוט מתוך מאמרו "משמעות הנגב": "על אנשי המדע שומה להתרכז בשדות מחקר חדשים...לניצול אנרגיה שמשית המרובה בארצנו וביחוד בנגב" ולצידו תמונות של התגשמות החלום – תמונות מתחנת הכח הסולארית בסמוך לאשלים.
בין התמונות והציטוטים ששולבו לצידם ניתן למצוא את כל הערכים שהיו חשובים לו כל כך; חינוך הנוער, חקלאות לצד תעשייה, הנופים המדבריים הבלתי נגמרים של הנגב לצד התיישבות והחשיבות של השוויון בין תושבי המקום.

בין המציגים בתערוכה ניתן למצוא צלמים להם קשר אישי עם בן גוריון האיש. לדוגמה עזרא צחור שנותן את פרשנותו לנועזות החלוצים על פי בן גוריון. עזרא צחור, הינו אחיו של ההיסטוריון פרופ' זאב צחור, ממקימי המכללה האקדמית ספיר ומזכירו האחרון של דוד בן גוריון בשנת 1969. צלם נוסף לו קשר מיוחד אל "הזקן" הוא יואב דוניץ, בנו של יגאל דוניץ ממקימי המכון למורשת בן גוריון, שחקר את דמותו ומשנתו המדינית של בן גוריון ואף שימש כעוזרו לתקופה. יואב הוא אחיו של איתן דוניץ, מנהל המכון למורשת בן גוריון כיום. בצילומו דוניץ נותן את הפרשנות שלו לציטוט "אילו הייתי מייעץ לך ללכת לנגב – לא הייתי אומר "לרדת" אלא לעלות...מפני שלדעתי זוהי עליה בשלב החיים" מתוך מכתבו של בן גוריון למשה רגב, 1959.

התערוכה היא שיתוף פעולה של המועצה האיזורית רמת נגב, המכון למורשת בן גוריון ועיריית תל אביב יפו.

התערוכה תוצג עד סוף ינואר 2021.

נשמח לראותכם